25 עובדות מעניינות על פרחים

פרחים מנעימים את ביתנו עם ניחוחות נפלאים ויופי מדהים, אך לפרחים רבים יש גם תכונות נסתרות. זוהי עובדה ידועה שפרחים רבים שימשו כצמחי מרפא במשך אלפי שנים, בעוד שלפרחים אחרים, כמו הלוטוס, הייתה משמעות דתית או היסטורית. 

ריכזנו עבורכם 25 עובדות מעניינות על פרחים, שיכניסו אתכם לעולם הידע המרתק של הפרחים:
  סידור פרחים מעוצב באגרטל מבית זר פור יו
 1. ורדים משתייכים למשפחת הורדיים (Rosaceae Family), הכוללת בתוכה תפוחי עץ, פטל, דובדבנים, אפרסקים, שזיפים, נקטרינות, אגסים ושקדים.

 2. בהולנד של המאה ה-17, פרחי הצבעוני היו שווים יותר מזהב.

 3. תרבויות עתיקות נהגו לשרוף עלי אסתר (Aster) בשביל לגרש רוחות רעות.

 4. במתכונים מסוימים, ניתן להשתמש בפקעת של צבעוני במקום בצל.

 5. במלטה, חרציות נחשבות לפרחים המתאימים להלוויות. כמו כן, הן נחשבות לפרחים המביאים מזל רע.

 6. יש המאמינים כי לכל אחד מחודשי השנה, משויך פרח מסוים. לפירוט חודשי השנה והפרחים המשויכים להם, אתם מוזמנים לקרוא את המאמר הבא: "פרחים לפי חודשי לידה".

 7. הצמח בעל הפרחים הגדולים ביותר בעולם הוא הרפלסיה הגדולה ( Rafflesia arnoldii). קוטרו יכול להגיע עד מטר ומשקלו יכול להגיע עד 11 ק"ג. הצמח הטפילי נקרא גם "חבצלת הגופה" (Corpse Flower) בגלל הריח שהוא מדיף, המזכיר ריח של גוויה.

 8. מרבית הפרחים הטריים הגדלים בארה"ב מגיעים מקליפורניה. אחת המתחרות הגדולות של קליפורניה בשוק הפרחים של ארה"ב היא המדינה הדרום אמריקאית קולומביה.
 9. לפני מאות שנים, כאשר הוויקינגים פלשו לסקוטלנד, תנועתם הואטה ונחסמה על ידי דרדרי בר, מה שאיפשר לסקוטים להימלט. זו הסיבה שהפרח הלאומי של סקוטלנד הוא הדרדר.  

 10. הלוטוס נחשב לפרח מקודש על ידי המצרים הקדמונים ושימש אותם בטקסי קבורה. פרחי הלוטוס נפוצים בעיקר בגדות נהר ובאזורי ביצות לחים. עם זאת, בתקופות בצורת, הלוטוס יכול להישאר רדום במשך שנים, ולצמוח שנית עם שובם של המים. מסיבה זו, המצרים ראו בפרח הלוטוס סמל לתחיית המתים ולחיי נצח.

 11. ב- 1998 התגלה בסין מאובן של הפרח העתיק ביותר בעולם עד כה מסוג Archaefructus sinensis, וגילו המוערך הוא 125 מיליון שנים.

 12. המיץ המופק מפרחי הפעמונית שימש בעבר ליצירת דבק.

 13. שמו הלועזי של פרח האצבעונית, "Foxglove", מגיע מאמונה עממית כי שועלים נהגו להסתיר את רגליהם בין עלי הצמח על מנת לארוב לטרפם.

 14. שן הארי, למרות חזותו הפשטנית, הוא למעשה פרח העשיר בויטמין A, ויטמין C, ברזל, סידן ואשלגן.

 15. ניצנים של צמח ציפורני החתול משמשים לעיתים כתחליף לצלפים.

 16. חמניות זזות לאורך היום בהתאם לתנועת השמש - ממזרח למערב.

 17. קיימים כמה זנים של פרחים ליליים, שנסגרים במהלך היום ופורחים אך ורק בלילה.

 18. הטבק המכונף (Nicotiana) שייך למשפחת הסולניים (Solanaceae), הכוללת גם את צמח הטבק שממנו עשויות הסיגריות.

 19. ישנם סוגי פרחים הפולטים גז דליק בלילות לחים וחמים, ויש המאמינים כי ניתן להדליק גז זה עם גפרור.

 20. כאשר החלוצים המורמונים הגיעו לעמק סולט לייק, הם ניזונו מזן של שושנים (Sego Lily), שלימים הפך לפרח הלאומי של מדינת יוטה בארה"ב.

 21. אבקת עמילן תירס (קורנפלור) מופקת מצמח הודי בשם Marantha arundinacea. המקומיים השתמשו באבקה זו על מנת לנקז את הרעלים מפצעי החיצים הרעילים, שירו השבטים השונים זה על זה.

 22. במשך מאות שנים באירופה, שימש פרח האנג'ליקה (Angelica) כתרופה לכל דבר, החל ממגפות וכלה בבעיות עיכול. כמו כן, האירופאים האמינו כי הפרח עוזר לגרש רוחות רעות.
 23. האינדיאנים האמינו שצמח הקוהוש הכחול (Blue Cohosh) הבטיח לנשים לידה זריזה וקלה.

 24. בימי הביניים נהוג היה לחשוב כי לצמח האלכמילה (AlchemillaVulgarist) או בשמו העממי, Lady's Mantle, כוחות ריפוי קסומים.

 25. על פי המיתולוגיה היוונית, כשאכילס נולד, אמו טבלה את ראשו וגופו בתערובת של עשבי אכילאה אלף העלה (Achillea millefolium) לשם הגנה. גם בימי מלחמת העולם הראשונה נעשה שימוש בעשבי מרפא אלה, בשביל לטפל בפצעי החיילים.

אם אהבתם את העובדות על הפרחים, אתם מוזמנים לקרוא 20 עובדות על שוקולד.


לטיפים בנושא פרחים