• דף הבית
  • >
  • האם פרחים משפרים את איכות חיינו?

האם פרחים משפרים את איכות חיינו?

סידור פרחים - זר פור יו

 

 

 

גם אם רובנו לא מודעים להשפעה של פרחים על הסביבה ועלינו, כשאנחנו חווים פריחה באביב למשל, יש משהו שונה באוויר המשפיע באופן ישיר על הרגשתנו. לא בכדי יש את האנלוגיה הידועה, המשווה את הפריחה באביב לצמיחה רגשית ולהתחלות חדשות. אם כך, ייתכן שפרחים אכן תורמים להלך הרוח שלנו בצורה כזו או אחרת.

בקליפורניה נערך מחקר, שבמסגרתו נמצא קשר בין היכולת של פרחים לשפר מצבי רוח לבין שיפור איכות החיים. בשנת 2005 פרסמו חוקרים את הממצאים של 3 מחקרים המוכיחים שפרחים אכן משפיעים באופן חיובי על מצב הרוח. 
 
באחד המחקרים, הנבדקים קיבלו פרח או עט, וחלקם לא קיבלו דבר במהלך נסיעה במעלית. הנבדקים שקיבלו פרח, דיברו וחייכו יותר מהנבדקים האחרים במהלך הנסיעה. במסגרת מחקר נוסף, חילקו סידורי פרחים לנשים וגברים בבית אבות. מאוחר יותר, נמעני הפרחים דיווחו שמצב רוחם השתפר, כמו גם יכולת הזיכרון שלהם.

 
מחקרים נוספים במהלך השנים הוכיחו שניתן לבצע משימות טוב יותר כאשר מבצעים אותן בנוף המרגיע של הטבע. ולא רק זאת, אלא שסביבה המכילה פרחים וצמחים יכולה לשפר זיכרון ויכולות ריכוז ב- 20%.  

 
כאשר יש פרחים בבית ובמשרד, מצב הרוח משתפר, רמת האנרגיה ותחושת החיוניות עולות ויש הפחתה בסיכון ללקות בדיכאון הנובע ממתח. פרחים וצמחי נוי מגבירים רמות של אנרגיה חיובית ועוזרים לאנשים להרגיש ביטחון ורוגע. פרחים יכולים לתרום לנקודת מבט אופטימית יותר על החיים ולתת אשליה של אושר. 

 
אנשים החיים בסביבה שבה יש להם גישה לפארק ולגינות ירקרקות נוטים להתעמל יותר ולכן הם גם בריאים יותר. יתר על כן, מחקרים מראים שאנשים המבלים יותר זמן בסביבת פרחים וצמחים, נוטים לפתח מערכות יחסים איכותיות יותר. הסיבה לכך  עלייה ברגשות חמלה הנובעות מחשיפה לפרחי נוי.
 

הפרחים וסגולותיהם


פרח החמניה
מעורר שמחה, תקוה ואור.


פרח הסיפן (גלדיולה)
- פרח המעורר אצלנו את ההבנה שאין אמת אחת, יש דרכים שונות לכל אדם 
וכל אחד יחיד ומיוחד, מחזק אצלנו את קבלת השונה, וקבלת דרכים שונות, ומשם לצמוח להתפתח. במזרח אירופה, מקובל שילד העולה לכיתה א' ביום הראשון ללימודים מביא למורה פרח סיפן. המסר למורה "חנך את הנער על פי דרכו", קבל כל אחד באהבה בדרך המיוחדת שלו.

חרצית- פרח המרגיע, ויוצר רוגע מנטלי, איזון בין המחשבות ודאגות היתר, רוגע איזון ושלווה. 
אני חקרתי ולמדתי והוצאתי לאור ספרון המספר על כוחות הפלא של הפרחים. הפרח משפיע עלינו גם במראה ובמגע

כמובן שפרחים רבים משמשים אותנו לרפואה כמיצוי לתרופות, שמנים, תמציות מצמחים....

פרחים וצמחי מרפא

ישנם פרחים רבים הידועים כפרחים התורמים לבריאות ומסייעים בהחלמה (צמחי מרפא):

פרחי לבנדר ידועים כפרחים בעלי השפעה מרגיעה, וניתן להכין מהם שמן לבנדר. מעבר לכך, ניתן להשתמש בפרחי לבנדר להכנת תה ואף להכנת עוגיות וגלידה.

צפורני חתול הם פרח נהדר להיעזר בו במקרים של בעיות עור. ניתן להשרות את העלים בשמן ז
ית לתקופה של כשבועיים ולהשתמש בשמן שייווצר בטיפול באקנה ובאקזמה. ניתן להשתמש בו  גם לטיפול בשיער.

פרחי קמומיל מוכרים בעיקר בשל תה קמומיל המרגיע את הבטן, אבל ניתן להשרות את עליהם בשמן ולהשתמש בו עבור תינוקות עם כאבי שיניים, חיטוי

פרח הערבז (The Gentian Flower) ידוע בטעמו המר וניתן להשתמש בו להמרצת פעולת העיכול. 

בפרחי יסמין ניתן להשתמש לטיפול באולקוס ולחומציות בקיבה. 

לפרחי האניס יש סגולות רבות והם מסייעים בין היתר לטיפול בבעיות בשלפוחית, בזיהומים בכליות, בסוכרת ובכאבי ראש.
ועוד........

הרבה הרבה בריאות
צוות זר פור יו
וצופית רוזן N.D.S.F
מנהלת "אור ופרח" מרכז ללימודי עיצוב, שזירה והעצמה בפרחים
 

לטיפים בנושא פרחים