פרחים כסמלים לאומיים

לחובבי התיירות והטריוויה, ריכזנו עבורכם את הפרחים המהווים סמלים לאומיים של כמה ממדינות העולם:
טוליפים- צבעונים

איראן הונגריה וטורקיה: הצבעוני הוא פרח לאומי פופולארי למדי. שמו הלעוזי, Tulip, נגזר מהמילה הפרסית "turban", שכן הפרח מזכיר בצורתו את כיסוי הראש הטורקי המסורתי. בהולנד, מקובל להחשיב גם את צפורני החתול כפרח לאומי.

אוסטריה ושוויץ: הפרח הלאומי של אוסטריה ושוויץ הוא אדלוויס, המכונה בעברית "לבנבן". הפרח מאוד נפוץ בהרי האלפים ובשוויץ, ושמו נגזר מהביטוי הגרמני "לבן אציל".

אוקראינה: הפרח הלאומי של אוקראינה הוא החמנית. בעולם נהוג להפיק מפרחי החמניות שמן וגרעינים לפיצוח. אגב, בעברית מותר לכתוב גם "חמנית" וגם "חמנייה", שניהם נכונים.

אמריקה הצפונית ובולגריה: הורד, אשר נפוץ ברחבי צפון אמריקה, הוכרז כפרח הלאומי של ארה"ב ב- 1986. הורד גם מאוד נפוץ בבולגריה, והיא היצרנית הגדולה בעולם של שמן ורדים כיום. מעבר לשתי מדינות אלה, מדינות רבות נוספות הכריזו על מינים שונים של ורדים כפרחים לאומיים.

אירלנד: התלתן הוא הסממן הידוע של אירלנד והוא גם הפרח הלאומי של מדינה זו. פטריק הקדוש, הקדוש והפטרון של אירלנד, השתמש בפרח זה כדימוי לשילוש הקדוש של הנצרות.

אנגליה: הפרח הלאומי של אנגליה הוא השושנה האנגלית (שושנת טיודור). השם נגזר משמה של שושלת טיודור, אשר מלכה בממלכת אנגליה בין המאות ה- 15 וה- 17.

אסטוניה וגרמניה: הדרדר הכחול הוא הפרח לאומי של אסטוניה וגרמניה. בארץ, יש המשתמשים בפרח זה לחליטות תה.

אתיופיה: הפרחים המזוהים עם אתיופיה הם פרחי הקאלות, בעלי העלים הלבנים המרשימים.

הודו ומצרים: שלושת המדינות הללו הכריזו על פרחי הלוטוס כפרחים לאומיים במדינתן. הלוטוס הוא שם המתייחס לכמה מינים של פרחי מים, ופרחים אלה מוכרים בהיסטוריה כקדושים. הלוטוס הוא חלק מרכזי מהבודהיזם, והוא מסמל את האלוהיות. במצרים לוטוס נקרא "נימפאה כחולה". בעבר נהגו המצרים לשתות תמצית של פרח זה, ובשל החומרים הפעילים שבה, היו מגיעים למצב של אופוריה.

יוון: יוון מזוהה עם פרחי הסיגלית. בעבר, נהגו לייצר בשמים מפרחי הסיגלית וחלק מזניו אף טובים למאכל.


יפן: הפרח הלאומי הרשמי של יפן הוא החרצית הצהובה והיא חלק מהותי מהתרבות היפנית העתיקה. בנוסף, יש הטוענים כי גם עץ המשמש היפני הוא הצמח הלאומי של יפן. עם זאת, יפן מאוד מזוהה עם עץ נוי דובדבן (הסאקורה), המהווה חלק חשוב בתרבות היפנית.


לאוס: הפרח הלאומי של לאוס הוא הפלומריה הריחנית. שמו של הפרח נגזר מהאצטקית, ומשמעותו "פרח העורב". כמו כן, האצטקים ייחסו לפרח זה סגולות רפואיות רבות.

מונקו, ספרד וסלובניה: הפרח המזוהה עם מדינות אלה הוא הצפורן, צמח מרפא מוכר. הצפורן הוא חלק מהפולקלור הספרדי, ומקור שמו הוא ממילה קטלאנית שמשמעותה "אהבה".

מקדוניה: מקדוניה מזוהה עם פרחי הפרג. לפרח יש זנים רבים, וממנו מפיקים תרופות וסמים שונים, ביניהם אופיום, מורפיום והרואין.

מקסיקו: דליה הוכרז כפרח הלאומי של מקסיקו בשנת 1963, ומקורו במדינה זו.

נורבגיה: הפרח הלאומי של נורבגיה הוא האברש (Purple Heather).

נפאל: רודודנדרון, או בשמו המוכר, שושנת האלפים, נחשב לפרח הלאומי של נפאל, וחלק מזניו רעילים למאכל.

סין: ב- 1903 שושלת צ'ינג הכריזה על האדמוניתיים כפרח הלאומי של סין, אם כי כיום אין לסין פרח לאומי רשמי.

סקוטלנד: הדרדר הוא הפרח הלאומי של סקונטלנד, והוא מופיע בסמלים נוספים של המדינה. לפי האגדה, כאשר הוויקינגים פלשו לסקוטלנד, הואטה תנועתם ונחסמה על ידי דרדרי בר, מה שאיפשר לסקוטים להימלט.

הפיליפינים: איי הפיליפינים אימצו את היסמין הערבי (Jasminum sambac) כסמל לאומי. היסמין הערבי הוא גם סמל לטוהר במדינה זו בגלל צבעו וריחו הנעימים.

פורטוגל: הפרח הלאומי של פורטוגל הוא האזוביון (לבנדר). מצמח הלבנדר מפיקים שמן אתרי, ובמטבח הצרפתי אף נעשה בו שימוש לתיבול.

צפון קוריאה: המגנוליה היא הפרח המסמל את המדינה הזו, והיא מאוד נפוצה באזורי אסיה.

צרפת: צרפת מזוהה לרוב עם פרח האיריס, והוא גם משמש כסמל בית המלוכה הצרפתי מהמאה ה- 11 ואילך.

 קנדה: עלה המייפל הוא סמלה של מדינת קנדה, והוא מופיע על דגל המדינה משנת 1965. עלה המייפל, בעל 11 הקצוות, מופיע בסמלים של חברות וגופים מדיניים רבים בקנדה מאז המאה ה- 18.

רוסיה: קמומיל הוא הפרח הלאומי של רוסיה. הקמומיל מוכר בסגולותיו הרפואיות, ותה קמומיל מוכר ברחבי העולם כמרגיע ומרפא.

תימן: הצמח המזוהה עם תימן הוא קפה ערביקה, שמקורו באתיופיה ובתימן. קפה ערביקה הוא אחד משני זני הקפה המשמשים להכנת משקאות קפה: ערביקה ורובוסטה.

ומה עם ישראל? נכון לעכשיו, אין לישראל פרח לאומי רשמי. יש המייחסים לרקפת את התואר הזה, בגלל תפוצתה ברחבי הארץ.


טיפים בנושא פרחים