פרחי חורף

 אמנם עונת פרחי החורף אינה ססגונית ועשירה כמו תקופת פרחי האביב, היא איטית ועדינה, אבל גדושה בריחות, בהפתעות ובפרחים עדינים.

פרחי החורף לעתים נתפסים כפרחים שאינם יכולים לצמוח בחוץ, אבל למעשה ניתן לגדל אותם גם בחוץ וגם בפנים. מגוון פרחי החורף שניתן לגדל בחוץ אמנם מצומצם יותר, אבל הוא בהחלט קיים ובין הצבעים העיקריים ניתן למנות כחול, לבן, צהוב וסגול. החורף מלווה בגשמים, ולכן הצבע הירוק מקבל גוון עשיר יותר ומעשיר את הפרחים והצמחים בקרבתו. מעבר לכך, החורף מביא אתו לילות קרים, הגורמים לטמפרטורת האדמה לצנוח, ועם זאת ישנם ימים רבים שטופי שמש, לכן עונת החורף היא אידיאלית לשתילת פרחים.

כדי שתוכלו להחליט אילו פרחים לשתול בגינה שלכם או אילו פרחים להביא לאירועים במהלך החורף, ריכזנו עבורכם את מגוון פרחי החורף :

זר פרחים צהובים של זר4יו

רקפת (Primrose) - פרח זה צומח בעונת החורף בלבד, עד שמגיע האביב. רקפות צומחות עד לגובה של 30 ס"מ, הן רכות ובעלות מרקם תחרה. אפשר לגדל אותן בכמה צבעים: לבן, ורוד, לבנדר וארגמן. רקפות עשויות להיות רעילות במידה מסוימת לכן כדאי לשטוף ידיים לאחר מגע. 

אזוביון (Lavender) - מקורו בים התיכון והוא משגשג בחלקים המנוקזים בגינה ודורש מינימום השקייה. פרחי האזוביון משגשגים בחורף, בייחוד באזורים פתוחים וחשופים לשמש. ללא גיזום, הם עשויים להיות ארוכים מאוד ומדובללים, גם בגלל חוסר אור. מומלץ לגזום אותם פעמיים בשנה.

חרצית (Daisy) - פרח חורפי בבסיסו שמשגשג באדמות מנוקזות, מטפס על קירות ומכסה את הקרקע. החרציות אהובות בשל הגוון הכחלחל אפור של עליהן ובשל עלי הכותרת הלבנים בעלי מרקם של נייר והמרכז הצהבהב.

ורד (Helleborus) - זהו פרח שקל לגדל והוא אינו דורש תחזוקה רבה. כדאי לשתול ורדים באדמה עשירה בדשן ולוודא שהם נמצאים בפינה מוארת ומוצלת בו זמנית, למשל מתחת לעץ. בצורה זו, השמש החורפית תעודד אותם לצמוח, אך צל העצים יגן עליהם מהשמש הקיצית.

ברגניה (Bergenia) - משגשג כאשר צומח תחת עצים. עליו גדולים ורחבים וגוונם נע בין בהיר לכהה לפי מזג האוויר. בחורף, עלי הכותרת הורודים של הברגניה נפתחים. צבעו הורוד נפוץ מאוד, אבל ניתן למצוא אותו גם בצבע לבן, ארגמן ואדום.

פוליאנטוס (Polyanthus) - מקורו באותה משפחה כמשפחת הרקפות. צבע עלי כותרתו הוא לבן בוהק ובמרכזו גווני צהוב חזקים. פורח בסביבה מוצלת, המאפשרת גם חדירה של שמש.

דפנה (Daphne) - פרח בעל ניחוח מתקתק שמקורו בגבעות של סין ויפן. עלי דפנה זקוקים לשמש עדינה ולהגנה מפני הרוחות הקרות. לרוב צומחים כאשכולי פרחים ורודים ומעט חיוורים. עם הגידול הנכון, עלי דפנה יכולים לחיות כמה שנים, בסביבה לחה, באדמה עשירת דשן ומעט חומצית.

הרדנברגיה (Hardenbergia) - עלי הכותרת שלו סגלגלים, לבנים או ורודים והוא פורח במזג אוויר קר. פרח ההרדנברגיה זקוק לאדמה מנוקזת היטב ולאזור מוצל. פרח זה גם מוכר כ"נודד המאושר", משום שהוא נוטה לצוץ מבין רצפת הגינה.

פתיתי שלג (Snowdrops) - בעל שלושת עלי כותרת גדולים לבנים ושלושה עלי כותרת קטנים. עליו הלבנים צצים לקראת סוף החורף ומסמנים את בואו של האביב. פרח זה ידוע בשל יכולתו ליצור שטיח לבן יפהפה בסביבתו הטבעית.

שושנת העמקים (Lily of the valley shrub) - שיח יפני ירוק עד שיכול לצמוח לגובה של עד 30 ס"מ. מקורו באוסטרליה, אך הוא גם שכיח באיזורים מוצלים, צפופי עצים באירופה ובצפון אמריקה. גוון פרחיו הוא לבן-ורוד, צורתם דמויית פעמון והם בעלי ניחוח עדין.


לטיפים בנושא פרחים