• דף הבית
  • >
  • הוראות טיפול בעציץ אנטוריום

הוראות טיפול בעציץ אנטוריום

את צמח האנטוריום יחסית קל לגדל. האנטוריום הוא בעל עלווה מושכת מאוד, ותחת תנאים מתאימים מייצר פרחים ומלבלב לאורך כל השנה.

בצורה מסחרית, גידול האנטוריום במספרים גדולים מתבצע בארה"ב ובמדינות הסקנדינביות. הצמחים יציבים מאוד וישרדו כצמחי בית, זמן ממושך מאוד גם בתנאים לא אידיאליים.

האנטוריום יגדל במיטבו בטמפרטורות הנעות בין 25-32 מעלות ביום ו בין 21-23 מעלות בלילה. טמפרטורות מעל ל- 32 מעלות עלולות לגרום לצריבה בעלים, צבע דהוי של הפרח וקיצור חיי הצמח. טמפרטורות בלילה בין 4-10 מעלות עלולות לגרום להאטה בצמיחה ועלווה צהובה בחלק התחתון של הצמח. האנטוריום אינו יכול להתקיים בתנאיי קרר או בטמפרטורות מתחת ל-0.

שתילת הצמח 

האנטוריום מעדיף אדמה גסה עם ניקוז טוב. תערובת האדמה יכולה להכיל טחב, אבני נחל ופרליט במינון של 1:1:1. צמחים צעירים יש לשתול בתערובת אדמה שאינה גסה כל כך על מנת לשמור על הלחות. יש לפזר את האדמה בצורה שווה סביב שורשי הצמח. ניתן להעביר את הצמח לעציץ גדול יותר רק כאשר מערכת השורשים מילאה את כל העציץ.

השקייה

אנטרויום יכול להסתדר עם יובש באיזור מערכת השורשים, יחד עם זאת ההשקייה של הצמח צריכה להיות יסודית. כמו כן, יש לתת לאדמה להתייבש לפני ההשקייה הבאה. אם מאפשרים לצמח להתייבש לגמרי, הדבר יגרום להאטה ניכרת בקצב ובמחזור הגדילה של הצמח. כמן כן, ייבוש הצמח עלול לגרום לצריבה של צמרת הצמח ולנזק למערכת השורשים, מצד שני השקיית יתר עלולה לגרום לריקבון של השורש ולהצהבה פתאומית של העלים.

תאורה
אנטוריום, כצמח בית, יכול לקבל כמות תאורה ככל שתספקו לו בתוספת אור שמש (אך ללא שמש ישירה). תאורה לא מספקת תגרום להאטה או העלמות מוחלטת של הפריחה. עלים אשר גדלים בתנאי תאורה נמוכים יקבלו צורה מוארכת או מעוותת.
לרכישת עציץ אנטוריום לחץ כאן >>אנטוריום זר פור יו 


דישון

מספר מילים על הזנת הצמח. רוב מגדלי הצמחים משתמשים בדשן עם שיחרור מושהה. נושא הדישון אינו צריך להדאיג במשך כמה חודשים. אם החלטתם לדשן את הצמח ישלהשתמש בתערובת קלה ביחס של 3:1:2 ועדיף להשתמש בכ- 1/4 מהכמות המומלצת.

מזיקים ומחלות

צמח האנטוריום רגיש לסוגי המזיקים הרגילים המבקרים אצלנו בבית, כמו כנימות, קמחיות וטריפיס. טריפיס וקמחיות מצויות יותר על צמחים צעירים. ניתן גם למצוא כנימות ניזונות מנבטים של הצמח. השיטה הטובה ביותר לשלוט במזיקים לפני שזה יוצרא משליטה היא בדיקה תכופה של הצמח. בתנאים של לחות נמוכה עלולים להופיע עקבשישים אדומים. השיטה הטובה ביותר להימנע משימוש בכימיקלים היא ניגוב תכוף של הצמח במטלית לחה וריסוס במיים. שימו לב לא לשכוח את הצדדים התחתונים של העלווה, חשוב מאוד.
המחלה השכיחה ביותר של הצמח היא RHIZOCTINIA. היא נגרמת מלחות גבוהה בשילוב טמפרטורה גבוהה (מישור החוף בימי שרב). למניעת המחלה יש לשתול את הצמח מחדש כל שנתיים ולהשתמש באדמה בעלת יכולת ניקוז מיים מוגברת. הטיפול הטוב ביותר במחלה הוא באמצעות תכשירים כימיים. 

לרכישת עציץ אנטוריום לחץ כאן >>

לטיפים בנושא פרחים